Registrace

Karolína Kamberská - Říkadla a křikadla

Karolína Kamberská - Říkadla a křikadla

I my dospělí jsme jen takové přerostlé děti. Nová deska písničkářky Karolíny Kamberské, bývalé poloviny a autorky všech písní dvojice Sestry Steinovy, je zaměřena na jiné publikum než její loňský sólový debut Hořkosladce.

I když – tak zcela jiné nebude… „Je to sice deska písniček pro děti, ale při jejich psaní jsem myslela i na rodiče. Je tam spousta vtípků určených jen pro ně, protože tuším že si budou muset desku mnohokrát vyslechnout. Děti přece milují reprízy až do omrzení.“ Album se jmenuje Říkadla a křikadla a je neučesané stejně jako jeho adresáti. Patnáct písní a jeden bonus obsahuje především velkou dávku vtipné dětské poezie, kterou podtrhuje souznění tří zkušených muzikantů. Novinka Karolíny Kamberské svojí hravostí určitě uspokojí jak děti tak i dříve narozené, kteří se nebojí popustit uzdu fantazii. Inspiraci písničkářka našla při pozorování svého třetího dítěte, syna Matouše. Oslovila ji přirozenost, s jakou dnešní malé děti zahrnují do svého pohádkově-fantazijního světa moderní prvky. A tak se v písničkách vyskytují ježibaby i mobily, skřítkové i pračky, pejskové i letenky. „Naše generace jako by se pořád bála, jestli jsme už nezašli moc daleko za ztracený ráj našich předků. Baví mě sledovat, jak ta nová už tímhle strachem není zatížená a přesto žije veselý, spokojený život.“

Z dětských písniček Karolíny Kamberské se neztratila ironie a provokativnost, kterou znají posluchači jejích písní pro dospělé. Na desce najdete rozjívené divoké písně, i něžnou ukolébavku či oslavu jara.

Koncept „rodinné desky“ je poznat i ze sestavy spolupracovníků, kterou Kamberská s nadsázkou označuje za „rodinný podnik“. Obal namalovala malířka Tereza Říčanová ve spolupráci se svou dcerkou Johankou Říčanovou, grafickou podobu mu dal autor ceněných knížek pro děti Petr Šmalec. Odvázané sbory zpívá „dívčí punkový sbor“ Čilé papričky, který tvoří Karolínina dcera Sára Kamberská spolu s Rozálií a Kateřinou Ponocnými – dcerami multiinstrumen­talisty Honzy Ponocného, v jehož studiu deska vznikla. Právě Ponocný nahrál většinu kytar a baskytar, s perkusemi se přidal další dlouholetý spolupracovník Kamberské David Landštof.

Křty CD:

 • 25. září – Praha, Kemp Džbán – Kašpárkohraní – narozeniny Říkadel a křikadel
 • 12. listopadu – Praha, Kaštan, křest Říkadel a křikadel,  15.00
 • Tracklist:
 • 1. Strašidýlko plašidýlko
 • 2. Jaro!
 • 3. Babucha
 • 4. Víla topmodelka
 • 5. Tichošlápek
 • 6. Nepolapitelná
 • 7. Strašná píseň o myši
 • 8. Kytarista
 • 9. Až já budu velká
 • 10. Otesánek
 • 11. Utíká mi míč
 • 12. Skřítek koupelníček
 • 13. Rozcvička
 • 14. Spinkej
 • 15. V obilí

Bonus:

 • 16. Naděje
 • Texty: K. Kamberská
 • Hudba: K. Kamberská (kromě 8. – hudba Honza Ponocný)
 • Karolína Kamberská – zpěv (vše), kytara (12.)
 • Honza Ponocný – kytara (vše kromě 12.), baskytara, klávesy, PET- lahve, bouchání do stolu a další perkuse, zpěv (1, 6, 8 , 11,  15)
 • David Landštof – bicí, perkuse (1, 2, 6, 9, 13, 15)
 • Čilé papričky (Kateřina Ponocná, Rozálie Ponocná, Sára Kamberská) – zpěv ( 2, 3, 4, 7, 15,  16)
 • Natočeno v srpnu 2011 ve studiu Ponorkárium. Zvuk a mastering: Honza Ponocný.

Bio:

„Muzika není můj smysl života. Je to pro mě jeden z celoživotních koníčků, stejně jako třeba jídlo, poučování dětí, či válení se po nedělním obědě. Mám jen to strašný štěstí že právě tenhle můj koníček zajímá i další lidi, a tak můžu jezdit po klubech a hrát svoje písničky, “ říká Karolína Kamberská. Její všední život matky tří dětí ve venkovském domku na Brdech skutečně nemá s muzikou moc společného, ale právě proto asi spousta lidí nachází v jejích písních něco, co s nimi rezonuje, a hudební kritika chválí opravdovost její přidrzlé výpovědi o životě.

Ačkoliv Karolína první písně psala už jako dítě, její cesta k muzice byla dlouhá. Nikdy nepočítala s tím, že by se tento koníček stal její profesí, a tak vystudovala politologii. Brzy zjistila, že politikou se celoživotně zabývat nechce. „Nemám na to nervy“, komentuje lakonicky. Zatímco ještě při studiu hrála své písničky s rockovými kapelami v rodném Děčíně, po škole se vdala, porodila první dvě děti a kytaru odložila za skříň. S manželem Petrem se odstěhovala do starého venkovského domu. Tam se ujala „tradiční ženské role“ a spíš než dění na hudební scéně ji zajímalo pěstování rajčat a pečení koláčů.

„Šuplík se mi po několika letech naplnil natolik, že písničky chtěly ven“. Při návštěvách její sestry a hudební souputnice Lucie Steinhauserové tak vznikla dvojice Sestry Steinovy. Ta za deset let své existence vydala 4 CD u firmy Indies, objela stovky klubů a festivalů v Čechách i zahraničí, sesbírala několik cen (včetně 4. nejlepší evropské desky 2004 roku podle německého portálu folkwold.de a nominace na Anděla 2006) a dlouhodobě se i těšila přízni hudební kritiky. „Byla to krásná doba, ale postupně jsme cítily, že existence siamských dvojčat už nám není příjemná, přece jen jsme každá jiná a chceme dělat věci po svém“, vysvětluje Karolína důvod rozpadu Sester Steinových v roce 2009.

O rok později, na podzim 2010, Karolína Kamberská vydává CD nových autorských písní s názvem Hořkosladce, které se opět setkává s velmi příznivým přijetím kritiky i posluchačů, a umísťuje se na čelních místech několika ročních žebříčků, např. nejnavštěvova­nějšího hudebního serveru Musicserver. V současnosti Karolína kombinuje čilé koncertování s péčí o nejmladšího syna Matouše, a podle svých slov „jedním odpočívá od druhého“.

Karolína se jako zpěvačka podílela např. na albech Václava Koubka, Jana Buriana, Jablkoně, či izraelského hudebního skladatele Effi Shoshaniho, jehož úprava Karolínou zpívané písně Ej lásko se stala ústřední písní amerického filmu Madison. Po vydání desky Hořkosladce začala písničkářka připravovat kolekci písní pro děti, pro kterou našla inspiraci v pozorování svého nejmladšího syna. Od jara letošního roku tak vystupuje i pro dětské posluchače, a neskrývá nadšení nad tímto novým směrem své hudební cesty. „Nikdy jsem nečekala že začnu psát dětské písničky, ale přišlo to jako nějaká posedlost“. Deska pro děti vychází v září 2011 pod názvem Říkadla a křikadla.

Minirozhovor s Karolínou Kamberskou:

1. Od nástupu na Tvoji sólovou dráhu jsou to už dva roky. Necítíš se na pódiu někdy sama? Neplánuješ někoho přizvat? Sama se necítím, při sólovém hraní člověk hraje s publikem – jsem mnohem víc napojená na lidi v sále. Ale samozřejmě bych někdy v budoucnu chtěla pořádnou rockovou kapelu, to je muzika, kterou mám nejradši. Jenže to bych musela nějakým zázrakem získat nové hlasivky. Zpívám dost potichu, v tom randálu bych se ztratila. Strašně ráda bych byla jako Patti Smith, ale asi by ze mě publikum mělo spíš srandu.

2. Co bylo při přípravě „dětské“ desky těžší? Najít vyváženost písniček tak aby se líbily dětem nebo aby se při nich nenudili rodiče? Těžké to nebylo vůbec, jenom jsem trochu popustila uzdu sebekontrole a začala si hrát. Na koncertech ráda sleduju, jak písničky působí na různé generace. Batoleti stačí rytmus a zajímavé zvuky, školák se baví vtípky, a rodiče vnímají takové to pomrkávání „mezi námi“, třeba když přirovnám mouchu k důstojné paní z finančáku. Když si pak povídám s lidmi po koncertě, obvykle se shodneme, že i my dospělí jsme jen takové přerostlé děti. Jsme rádi, když se můžeme na chvíli vrátit do toho veselého světa, ve kterém se dá nezřízeně řádit.

3. Co jsou to „křikadla“? Křikadla jsou říkadla, která se křičí.

4. Kdysi jste natočily (Sestry Steinovy) album pod producentským dohledem Michala Němce. To album bylo docela i provokativní svým přístupem k hudebnímu materiálu, který jste natáčely. Neuvažovala jsi o něčem podobném i pro toto album? O producentovi? O experimentech? O producentovi ne – mám svou vizi a když jdu s kůží na trh, chci, aby byla opravdu moje. Hodně ale spoléhám na spolupracovníky. Honza Ponocný i David Landštof jsou určitě lepší muzikanti než já, a navíc je stejně jako mě baví, když je muzika neučesaná a zábavná, když umí překvapit. Hranici provokativnosti má každý někde jinde, já jsem si třeba vždycky myslela že Steinovky jsou velmi konzervativní těleso, ale někomu jinému přišly jako vrchol nekonvenčnosti…

5. Jsou Tvé děti největšími kritiky Tvých dětských písniček? Nejlepším kritikem je moje batolátko. Funguje velmi jednoduše – když ho písnička baví, začne tancovat. To je paráda, hned vím, na čem jsem. Moji teenageři mají hlavně strach, aby máma neudělala nějakou blbost, za kterou se budou muset stydět před spolužáky… Patnáctiletý člověk si nikdy nebere servítky, a už vůbec ne vůči svým rodičům. Proto když mi Křikadla pochválili, hodně jsem si oddechla.

Foto: http://www.indies.eu/…fotogalerie/

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS