Registrace

POTMĚ - Jedinečné reportáže dokumentaristky Olgy Špátové

POTMĚ - Jedinečné reportáže dokumentaristky Olgy Špátové
8. listopadu 2012 | Autor: Redakce Napařbě.cz Hudební novinky

Upéct štrůdl, nakoupit na Havelském tržišti, shrabat listí či jíst polévku poslepu - to si zkusili 4 známí herci, kteří se rozhodli podpořit Světlušku a nevidomé tím, že prožili den POTMĚ. 3 a půl minutové medailonky s Ivou Janžurovou, Danielou Kolářovou, Bolkem a Annou Polívkovími poprvé uvidíte 14. listopadu na ČT1. Reportáže, které natočila dokumentaristka Olga Špátová, budou odvysílány v rámci benefičního koncertu Světlo pro Světlušku, který od 21 hodin živě vysílá ČT1 a přenáší ČRo 1 – Radiožurnál. V minulých letech si den POTMĚ již vyzkoušeli např. Ivan Trojan, Jiřina Bohdalová, Simona Stašová, Viktor Preiss či Saša Rašilov.

Z počátku jsem byla bezradná, úplně dezorientovaná. Snažila jsme se orientovat hmatem, čichem a sluchem. Zhruba po hodině jsem se trochu uklidnila, ale neuměla jsme si vytvořit představu prostoru kuchyně, kde jsem připravovala štrůdl. Byla to nová zkušenost a uvědomila jsem si, že bych se musela hodně učit, abych uměla samostatně žít. Jsem za tuto lekci ve tmě upřímně vděčná," říká herečka Daniela Kolářová, která na koncertě Světlo pro Světlušku usedne s Annou Polívkovou a kajakářem Vavřincem Hradílkem do speciálního call centra.

Zatímco známí přátelé Světlušky zjistili, že prožít jeden den bez pomoci zraku je náročnější, než se zdálo, tak dvanáctiletý Kája, který je od narození nevidomý, zvládá kromě studia, také zpívat či hrát na zobcovou flétnu a klavír. Medailonek o Kájovi a jeho školní asistence, na kterou mu Světluška již druhým rokem přispívá, uvidíte během benefičního koncertu. Kája se ten večer představí také na pódiu, kdy společně se skupinou Buty zazpívá píseň Krtek.

DEN POTMĚ - Daniela Kolářová (foto Martina Kaderková)DEN POTMĚ - Daniela Kolářová (foto Martina Kaderková)

Zrak – zázrak!" pronesl Bolek Polívka po dvou hodinách, které trávil s dcerou Annou a s černou páskou na očích v úplné tmě. Při pojídání horké telecí polévky fascinovaně zjišťoval, jak jsou lidé k sobě a svému okolí více pozorní. „Mám dojem, že se nevidomý člověk může hodně dozvědět o sobě a své duši. Nedivil bych se, že je mezi nevidomými hodně věřících lidí." Uchvátila mě radost Daniely Kolářové, která na Havelském trhu poznávala hmatem a čichem nejrůznější ovoce a s dětskou radostí vykřikovala: „Nektarinky!", „Ryngle!", „Fíky!" Ohmatávala vrásčitý povrch velkého ořechu a podivovala se, jak je neobvykle krásný. „Hmat je krásná schopnost člověka. Pokud nevidomý člověk umí hospodařit s dalšími smysly, tak to může být velice bohatá existence vnitřního světa." Iva Janžurová okusila pár hodin ve tmě na své zahradě poseté podzimním listím. Litovala, že nemůže pozorovat jejich barvy, zároveň si uvědomovala, že člověk bez očí vnímá svět sluchem a hmatem daleko citlivěji. O den později jsme natáčeli s dvanáctiletým muzikantem Kájou Leskovcem, který nevidí od narození. Na něj by seděla slova Ivy Janžurové: „Síla lidského ducha je tak velká, že dovede překonat všechno, co člověku chybí. Myslíme si – to je bezmocný chudák. Ale to není pravda. Jeho síla je v myšlence a v citu," shrnuje Olga Špátové natáčení medailonků pro Světlušku.

DEN POTMĚ - Daniela Kolářová (foto Martina Kaderková)DEN POTMĚ - Daniela Kolářová (foto Martina Kaderková)

Chcete-li vidět, jak si všichni čtyři protagonisté s tmou poradili, a jak Světluška pomáhá, dívejte se s námi.
Jedinečné reportáže POTMĚ s Jiřinou Bohdalovou, Simonou Stašovou, Annou K a Adelou Banášovou, které vznikly pro loňský benefiční večer, si můžete prohlédnout na www.svetluska.net nebo v archívu České televize http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10320188545-svetlo-pro-svetlusku/21154215684-svetlo-pro-svetlusku/

Světlo pro Světlušku pořádá Nadační fond Českého rozhlasu ve spolupráci s Agenturou Art Shock (management Anety Langerové).

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji sítě Ticketpro a Ticketstream od 300 Kč a v den konání na místě od 350 Kč. Výše vstupného je dobrovolná a je příspěvkem do sbírky Světluška. Vstupenky jsou pouze k stání a cena vstupenky neurčuje místo v sále. Kapacita sálu je 600 míst. Vstup do sálu je od 19:45 do 20:45 hod.

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS